Google si úspěšně nechal patentovat používání pseudonymu

Zdroj: TechCrunch

Odkaz na původní článek: Google Granted Pseudonym Patent (You’re Welcome. And, What Is Wrong With You)

Autor původního článku: Jon Evans

Překlad: iTechHub 

 

Tento týden byl společnosti Google uznán patent na „ochranu profilu na sociálních sítích prostřednictvím přezdívky,“ jinými slovy: „pseudonym může být použit jako něčí jméno na základě volby, kdo má vidět toto jméno nebo skutečné jméno“. Zní vám to povědomě? Nám ano.  Dva měsíce před žádostí Google o patent autor tohoto článku (zde) napsal: „Google by měl … dovolit uživatelům Google Plus určit, kdo má vidět skutečné jméno, zatímco ostatní mohou vidět jen přezdívku.“

 

Samozřejmě, nápady si nepatentujete. Patentujete si řešení. Autor článku se rozhodl prokousat se skrz právnické slovíčkaření a zjistit, o čem přesně mluví. (Údajně to nebylo jednoduché, ačkoliv autor je zkušeným softwarovým vývojářem. Jazyku patentů je opravdu těžké porozumět.) Google má opravdu několik chytrých nápadů, jako například „bývalý anonymní profil“ a „jeden profil s více uživateli“. Super. Ale žádné dech beroucí řešení, ani oslnivá změna. Celá věc vypadá prostě jako velmi dobře provedené řešení problému internetových pseudonymů, dost podobné tomu, co by jakákoli jiná malá skupinka dobrých programátorů zvládla také.

Patentová politika je ale pořád o dost lepší, než politika ostatních technologických společností. Ale předpokládám, že většina inženýrů v Google – spolu s naprostou většinou softwarových inženýrů kdekoli jinde – by s tímto výrokem souhlasila bez mrknutí oka: většina softwarových patentů jsou naprosté ******.

Následující den pracoval autor článku na projektu a přišel s mazaným řešením otravného problému. A pak si pomyslel: „Zajímalo by mne, jestli se to dá patentovat“. Ta strašná odpověď je „možná“. Pokud nikdo jiný nezdokumentoval, nebo se (pravděpodobněji) neobtěžoval dokumentovat toto řešení tohoto problému, pak si můžete pořídit vlastní monopol na toto řešení pro dalších 20 let (víceméně). Ale pořád je to něco, co jakýkoli jiný dobrý programátor zvládne dát velmi rychle dohromady.

Mark Burnett nedávno uvedl, že „každá představitelná součást výběru hesla, jeho ověření, uložení a obnovení je chráněna jedním nebo více patenty.“ Obyčejná „kontrola běžných a slabých hesel“ je chráněna hned sedmi patenty, z nichž většina je na úrovni „kdokoli by s touto hovadinou byl schopen přijít kdykoli,“ ale pořád je mezi nimi několik zajímavých – ne všechny softwarové patenty jsou k ničemu.

V té samé době společnost s názvěm PersonalWeb zažalovala GitHub a Rackspace kvůli další spoustě nesmyslných patentů. Paradoxně tito skvělí „objevitelé“ očividně nechápou celou myšlenku „cloud hostingu“, neboť soudí Rackspace jen proto, že jejich serevry poskytují hosting společnosti GitHub. Musíte se smát. Jinak byste museli brečet. (Vzpomeňte si, jak RIM musel zaplatit 600 milionů dolarů kvůli pěti neplatným patentům. Dobré časy.)

PersonalWeb samozřejmě sídlí ve východním Texasu, protože tamní soudy jsou prakticky jen rychlým razítkovačem i pro ty nejevidentnější patentové trolly. Je to zároveň k vzteku a depresivní. Americký patentový systém se stal pouhým patetickým a směšným hřištěm pro vyhledávače rent.  A předtím, než někdo začne vykřikovat něco o tom, že chceme, aby měli všichni možnost krást inovace, zde je vše, co potřebujete vědět o stavu současného patentového systému:

 

Nejsmutnější věc na tom všem je, že téměř všichni v technologickém průmyslu již o stavu patentového systému vědí. Psát pořád dokola o tom, že patenty jsou k ničemu, postrádá smysl. Máme již k dispozici spoustu různých řešení tohoto problému. Ale velké množství nesmírně silných společností má veliký zájem na tom, aby systém zůstal ve svém současném zvráceném stavu. Tedy pokud nepovažujeme spoustu práce pro patentové právníky a kontrolory (kteří se stali drakonickými veleknězi světa technologií, takovými Čaroději ze země Oz) za nejvyšší a nejšlechetnější cíl našeho druhu. Bohužel, nikdo nemá dostatečně silnou motivaci pro nápravu, pokud nepočítáme touhu „udělat správnou věc“. Ale kdy byla touha po „správné věci“ naposledy rozhodujícím faktorem v rozhodnutí nějaké vlády?

Jsou i náznaky světla na konci tunelu. AskPatents.com od StackExchange. Nedávno spuštěná internetová asociace. Ale pokud vezmeme v úvahu sílu zainteresovaných skupin, zdá se, že jedinou nadějí pro technologické odvětví je spuštění masivní kampaně – vybrat příspěvky a reformu prostě uplatit. Rozsah, v jakém může být politický systém ovlivňován pouze pomocí peněz je ještě závažnější, než zvrácený patentový systém, ale možná, že tentokrát by mohl účel posvětit prostředky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>