Jak rozptýlit banální nepříjemnosti

 

V závislosti na tom koho se zeptáte, zahájil Jack Dorsey poslední Disrupt (technologická konference pořádaná serverem TechCrunch) buďto velmi kontroverzním, nebo naopak zcela nekontroverzním výrokem. „Potřebujeme revoluci, ne rozptýlení,“ slova, která by bylo možné brát za samozřejmost, kdyby se Dorsey nepodílel na vymýcení několika světových institucí. Ani tak se tento názor nenesl přesně v duchu následující konference.

Ať už to nazvěte bublinou, nebo ne, není nikterak překvapivým tvrzením, že miliony a miliony dolarů putují na rozvoj myšlenek, služeb a stránek, které budou za rok nebo za dva mrtvé nebo zcela nesmyslné. Nápadně nám to může připomínat kambrickou explozi. Článek o ní na Wikipedii říká asi toto: „..většina organismů byla primitivní, složena ze samostatných buněk občas seskupených do kolonií.“ Jak úžasně trefný popis toho, čeho jsme mohli být svědky na konferenci, která proběhla tento týden!

Velké množství startupů (slovo, které začíná ztrácet jakýkoliv význam) se zaměřovalo na řešení problémů tak nicotných, že o jejich existenci museli být přítomní nejprve informováni. Je to zdravý stav? Ano i ne.

Všehochuť

Nechceme nyní nijak pomlouvat konferenci, kde vystoupilo také množství zajímavých a slibných startupů (a opravdu jich tam hezkých pár bylo). Tento článek si nemá v úmyslu přemlouvat lidi, aby okamžitě vzdali svou práci a dali se k mírovým sborům. Ale tyto snad až pitomé projekty nebyly nějakou drobnou výjimkou. Není snad nutné lhát: často na konferenci zaznívaly komentáře a popisy produktů, které by mohly vnutit člověku obavy o zdraví tohoto odvětví. Ovšem pokud se pokusíme některé tyto projekty kritizovat, naše důvody budou asi trochu pokulhávat.

Zajímavé na šílených nápadech jako zřízení seznamky na základě lokality, seznam úkolů, které musíte udělat na daném místě, hlasem ovládané nakupování lístků, případně cloudové tržiště se skripty je, že na těchto nápadech vlastně není nic tak špatného. Nejsou o nic horší, než miliony produktů a služeb, které za poslední století neprorazily – auta se třemi koly, BeOS, osobní chladič na krk. Některé zmizí beze stopy, jiné se prosadí o řadu let později. V nejhorším případě jsou nezbytné, v nejlepším prostě předběhly svou dobu.

A jak randění, seznam úkolů, kupování lístků nebo studijní skupiny prorazí v éře okamžité komunikace a dynamických sítím když ne stejným způsobem, jako vše od sekyr z doby kamenné, až po částicovou fyziku: pokusy, chyby a příležitostně naprosté katastrofy? Jiným způsobem asi opravdu neprorazí. Vývoj je jako puzzle, které se do nekonečna rozšiřují a občas něco jako internet rozsype po stole spoustu nových dílků. Hráči začnou skládat, zkoušet, přestupovat, a stejně jako ve skutečných puzzlech se dá očekávat pár chybných začátků.

Není to o tom, že malé problémy nepotřebují řešení, nebo že velké problémy se již řeší. Takže odkud se vzal ten odpor, kromě přirozeného odporu ke zřejmých zbytečnostem?

Líná architektura

Skutečným problémem je nedostatek ambicí.

Není myšlena peněžní ambice. Té nikdy není nedostatek. Na konferenci jste si mohli připadat, jako při sledování episody ze seriálu Cosmos – presentující popisovali různé zdroje bohatství, pro které – jak presentující ze všech sil ujišťovali – stačí jen natáhnout ruku. Miliardy a miliardy dolarů!

Ani není problém v tom, že by autoři mysleli, že jejich produkt nebude mít žádný efekt. Jako obvykle vše bylo „revolučním“ novým způsobem, jak zaplnit prázdné místo.

Ne, tím špatným jsou způsoby představitelů nových produktů. Způsob, jak tolik z nich postupovali při skládání skládačky. Místo toho, aby oddaně pracovali na sestavení něčeho opravdu smysluplného (bezpochyby je to jen subjektivní soud), prostě vzali dva nebo tři dílky skládačky, které byly zrovna po ruce, a prostě je do sebe narvali. Stejným způsobem, jako by to u skutečných puzzlí svedlo batole. Náhodné mutace jsou skvělou cestou pro evoluci, která může probíhat miliony let, ale není to zrovna inteligentní plán. Je opravdu poněkud depresivní pozorovat dospělé muže a ženy přistupující k problémům zcela nesofistikovanou a náhodnou metodou.

Pokud se člověk opravdu zajímá o technologie, můžou mu (stejně jako autorovi anglické verze tohoto článku) připadat nesmyslné inovace snad až urážející. Samozřejmě je často úctyhodná dovednost, s jakou jsou tyto produkty dávány dohromady, ale zdivo je jen část stavby. Chabý nápad může být úžasně proveden, ale na hlavu architekta může stejně dopadnout vlna kritiky.

Zdroj: TechCrunch

Odkaz na původní článek: How To Disrupt Petty Inconveniences

Autor původního článku: Devin Coldewey

Překlad: iTechHub 

3 thoughts on “Jak rozptýlit banální nepříjemnosti

  1. That is very fascinating, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and sit up for in search of extra of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>